Köke Köyü

 

KUZEYİNDE ÇALTI VE TOKMACIK KÖYLERİ, PİNAR VE ARDIÇ TÜRÜ ÇALILIKLARLA KAPLI KÖKEZ DAĞINA SIRTINI DAYAMIŞ, GÜNEYİNDE GENİŞ OVASIYLA, AVŞAR VE YENİCE, BATISINDA AKDAĞ VE EĞİRDİR GÖLÜ, KUZEY BATISINDA BOZDAĞ "KİRİŞLİ DAĞI" VE TIRTAR, DOĞUSUNDA AKÇAPA İLE BAĞILLI,EĞİRLER,HÜYÜKLÜ,MADENLİ'YE SINIRI OLAN, VERİMLİ TOPRAKLARA SAHİP, 250 HANELİ YEŞİL BİR KÖY OLUP;

1970'Lİ YILLARA KADAR KURAK VE KLASİK TARIM FELSEFESİYLE (ÖKÜZ VE BEYGİRLERLE YAPILMIŞ) BAŞTA BUĞDAY, ARPA, BURÇAK, AFYON, PAMUK, PANCAR,MERCİMEK VE NOHUT GİBİ BAKLİYATLAR YETİŞTİRİLİP GEÇİM KAYNAĞI HALİNE GETİRİLMİŞTİR.
AYRICA, BU YILLARDA KÜÇÜK BAŞ HAYVANCILIĞI ÇOK YAYGIN DURUMDA İKEN, (YAKLAŞIK 10-12 SÜRÜ VARKEN) DAHA SONRA KÜÇÜK BAŞ HAYVAN SÜRÜSÜ AZALTILARAK DAHA ZİYADE BÜYÜKBAŞ (ÖZELLİKLE KALİTELİ SÜT İNEKLERİNE YÖNENİLMİŞ) BESİCİLİĞİNE GEÇİLEREK VERİM ARTIRILMIŞTIR.
KÖYÜMÜZDE BU DEVREDE İKİ ADET DAMIZLIK BEYLİK GETİRİLEREK ESKİ KARA SIĞIRLAR ARILAŞTIRILIRKEN BİR YANDANDA MANDAFON VE JERSEY IRKI SAFKAN İNEKLER SATIN ALINARAK KALİTE YÜKSELTİLMİŞTİR. BUGÜN HER EVDE ENAZ İKİ ADET KALİTELİ SÜT İNEĞİ VEYA DANASI VARDIR.
ANCAK, ÖZELLİKLE 70'Lİ YILLARDA KÖYÜN DIŞARIYA AÇILMASI, (YANİ ALMANYA'YA ÇALIŞMAYA GİTMESİ, OKUMA VE DEVLET MEMURLUĞU HEVESİNİN ARTMASI) İLE BİRLİKTE TARIM ANLAYIŞINDA BÜYÜK DEĞİŞİKLİKLER OLMUŞ,(İLK TRAKTÖR 1966 YILINDA HATIPLAR,BÖCÜKLER VE DELİHALİLLERİN ORTAKLIĞINDA ALINMIŞ VE TARIMDA MAKİNALAŞMA BAŞLAMIŞ OLUP, SONRADA; HACIAMADLAR,HACIMEHMETLERLE-AYANLAR DERKEN BUGÜN HER EVDE BİR TRAKTÖR MEVCUTTUR) SULAMANINDA GELMESİYLE DAHA ZİYADE MEYVACILIK (ÖZELLİKLE ABİDİN GÜRDAL'IN İLK ELMA BAHÇESİNİ 1963YILINDA DİKMESİYLE) GELİŞMİŞTİR.
BUGÜN KÖYÜMÜZDE ELMA ÜRETİCİLİĞİ KLASİK TARIMIN ÖNÜNE GEÇMİŞTİR. TABİKİ BUNUN YANINDA YİNEDE DAHA ÖNCE EKİLEN VE DİKİLEN (PAMUK,BURÇAK HARİÇ) BAKLİYATLARIN HEPSİ ÜRETİLMEKTEDİR.

TABİKİ TARIMIN GELİŞMESİNDE SULAMA VE MAKİNALAŞMANIN ÇOK BÜYÜK BİR KATKISI VARDIR.

KÖKE KÖYÜNDE DOĞAL OLARAK ELEKTRİK, SU, TELEFON, SAĞLIK OCAĞI, KANALİZASYON, ASFALT YOL GİBİ ÇAĞDAŞ GEREKSİNİMLERİ KARŞILAYACAK ALT YAPI MEVCUTTUR.

EVLER ESKİ TİPTEKİ DAMLI EVLER BULUNMASINA RAĞMEN GENELDE BETONARME VE ÇOK KATLI MODERN YAPI TARZINDADIR.

KÖYÜMÜZDE 7 KÖY ODASI, 3 KAHVEHANEMİZ,2 MARANGOZ,3 BAKKAL, 1 KAYNAKÇI,2 MUHTARLIK BİNAMIZ MEVCUTTUR.
HEMEN HEMEN HER EVDEN BİR KİŞİ AVRUPADADIR.
(YANİ YA OĞLU, YA KIZI, GELİNİ,DAMADI VS.)

KÖYÜMÜZDE DEVLET MEMURLUĞU FİKRİ YİNE 1970'Lİ YILLARA DAYANMAKTA OLUP; İLK OLARAK ÖĞRETMENLİK VE POLİS MEMURLUĞU İLE DEVLET KAPISI ÇALINMIŞ, SONRADA ASTSUBAYLAR DERKEN DİĞER KAMU KURUMUNDA ÇALIŞAN DEVLET MEMURLARI YETİŞMİŞTİR.
ŞU ANDA KÖYÜMÜZÜN YETİŞTİRDİĞİ EN BÜYÜK DEVLET MEMURU NE YAZIK Kİ SADECE BİR PROFESÖR,1 YRD.DOÇ.,1 AVUKAT, 1 POLİS MD., 1 (BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI)ZABITA MÜDÜRÜ VARDIR. (BİRDE SANAL KAYMAKAMIMIZ MEVCUT)
BUNUN DIŞINDA,32 ÖĞRETMEN, 20 KİŞİ KADAR POLİS, 12 KİŞİ ASTSUBAY, 7 KİŞİ UZMAN,1 BAŞGARDİYAN, 3 TAPUCU,5 HEMŞİRE, 2 VETERİNER TEKNİSYENİ,3 BANKACI,1 TELEVİZYONCU,5 DSİ, 3 PTT, 5 KİŞİ KADAR DİN GÖREVLİSİ 2 GÜVENLİK GÖREVLİSİ,2 CAMCI, 1 MAHALLE MUHTARI VE BİRKAÇ KİŞİ DE DİĞER KURUMLARDA MEMURLUK-İŞÇİLİK YAPAN KÖYLÜMÜZ VARDIR.

İŞ ADAMIMIZ PEK FAZLA OLMAMAKLA BERABER ANKARADA 2, ISPARTA'DA 3-5 KİŞİ KADAR TİCERETLE UĞRAŞAN MEVCUTTUR.

ÖZELLİKLE SON ZAMANLARDA KÖYÜMÜZDEN GELEN GENÇLERİN ÇOĞUNLUĞU MERMER FABRİKASINDA ÇALIŞMAKTADIRLAR. ISPARTA'DA İKAMET EDEN KÖYLÜMÜZ SAYISI YAKLAŞIK 115 AİLEDİR.
KÖYÜMÜZDE EĞİTİM VE ÖĞRETİMİN TARİHİ 1937'LERE DAYANMAKTADIR. İLK DEFA 1937 SENESİNDE OMARAĞALARIN ODADA YENİ HARFLERLE EĞİTİM BAŞLAMIŞ, SONRA CAMİDE DEVAM ETMİŞ, 1942 YILINDADA ŞU ANKİ MEVCUT ESKİ OKUL YAPILARAK 5 YILLIK EĞİTİM VE ÖĞRETİME BAŞLANMIŞTIR. OKUL YAPILMADAN ÖNCE OKULA GİDENLERİN ÇOĞU İLKOKUL 3.NCÜ SINIFTAN MEZUN OLUP DİPLOMA ALMIŞLARDIR. KÖYÜMÜZDE İLK EĞİTMEN RAHMETLİ HASAN HAFIZ'DIR.
1940 DOĞUMLULARA KADAR OLANLARIN HEMEN HEMEN HEPSİ ÜÇ YILLIK MEZUNDUR.
KÖYÜMÜZDE ÇOCUK SAYISININ AZ OLMASINDAN DOLAYI GENELDE SINIFLAR BİRLEŞTİRİLEREK (YANİ 2-3 VEYA 4-5 LER AYNI SINIFTA) EĞİTİM-ÖĞRETİM YAPILMAKTADIR. BUNUN SEBEBİ İSE ÖĞRETMEN YETERSİZLİĞİDİR.
1993 YILINDA DA MEVCUT OKULUN DOĞSUNA YENİ İLKOĞRETİM OKUL BİNASI İNŞA EDİLEREK ÖĞRETİME AÇILMIŞTIR. ANCAK ORTAOKUL SEVİYESİNDEKİ ÇOCUKLARIMIZ YİNE TAŞIMALI EĞİTİMLE GELENDOSTA GÖTÜRÜLMEKTEDİR.
BU ŞARTLARDA YETİŞEN ÖĞRENCİLERİNDE NE YAZIK Kİ GELECEKLERİ PEK PARLAK OLMAMAKTADIR.

ŞUANDA ÜNİVERSİTEDE OKUYAN ÇOCUKLARIMIZIN SAYISI İKİ ELİN PARMAKLARINI GEÇMİYECEK KADARDIR.

KÖYÜMÜZÜN EKONOMİK DURUMU GENELDE ORTA SEVİYEDE OLUP, EĞİTİM DE BUNA PARELEL DURUMDADIR.

DURMUŞ ÖZTÜRK&EYÜP KAYLAN

63300_113587111_17_45_22.jpg

 

 

 

 


 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !